1803561-22-9
Product Name:
methyl 2-[(2-methoxy-2-oxoethyl)sulfanyl]-2-methylpropanoate
Formula:
C8H14O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 206.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 206.06128010 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.06128010 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 200 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
