179688-13-2
Product Name:
Quinazoline,4-chloro-6,7-bis(2-methoxyethoxy)-,hydrochloride(1:1)
Formula:
C14H18Cl2N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 349.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 348.0643624 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 348.0643624 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 298 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
