COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 303.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 303.15829154 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 303.15829154 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 108 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 389 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N(6)-[(indol-3-yl)acetyl]-L-lysine is a N(6)-acyl-L-lysine and a non-proteinogenic L-alpha-amino acid. It is a tautomer of a N(6)-[(indol-3-yl)acetyl]-L-lysine zwitterion.
