COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 470.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 470.20663871 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 470.20663871 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 665 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
GZ-389988 is under investigation in clinical trial NCT02845271 (Proof-of-concept Study to Assess the Efficacy, Tolerability and Safety of a Single Intraarticular Dose of GZ389988 Versus Placebo in Patients With Painful Osteoarthritis of the Knee).
