17573-66-9
Product Name:
disodium (2-nitrophenoxy)-dioxido-oxo-phosphorane
Formula:
C6H4NNa2O6P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.05 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 262.95716241 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.95716241 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 118 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 246 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
