175203-00-6
Product Name:
5-[3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)PYRID-2-YLSULPHONYL]THIOPHENE-2-SULPHONYL CHLORIDE
Formula:
C10H4Cl2F3NO4S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 426.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 424.8631610 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 424.8631610 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 126 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 644 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
