CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 3165 3162 3162 3175 3160 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 450.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 17.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 28 |
| Exact Mass | 450.516452105 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 450.516452105 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 305 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-Methylhentriacontane is a natural product found in Plantago ovata and Cannabis sativa with data available.
