1707290-13-8
Product Name:
tert-butyl ((3S,4S)-4-azidotetrahydro-2H-pyran-3-yl)carbamate
Formula:
C10H18N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 242.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 242.13789045 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 242.13789045 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 320 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
