170012-71-2
Product Name:
L-Proline, (4R)-4-hydroxy-5-oxo-, methyl ester (9CI)
Formula:
C6H9NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 159.14 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 159.05315777 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 159.05315777 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 191 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Methyl (2S,4R)-4-Hydroxy-5-oxopyrrolidine-2-carboxylate is a natural product found in Stellaria palustris and Pseudostellaria heterophylla with data available.
