167308-39-6
Product Name:
Silane, [(1-ethoxy-2,2-difluoroethenyl)oxy]trimethyl-
Formula:
C7H14F2O2Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 196.27 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 196.07311254 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 196.07311254 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 171 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
