CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Chemical Classes | UVCB |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 465.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 15.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 30 |
| Exact Mass | 465.527351141 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 465.527351141 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 284 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
