COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 387.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 387.04062148 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 387.04062148 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 252 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 601 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glutathione sulfonate is a S-substituted glutathione, a L-cysteine derivative and a tripeptide.
