1632250-50-0
Product Name:
PF-06446846 HYDROCHLORIDE
Formula:
C22H21Cl2N7O
Synonyms:
N-(3-Chloropyridin-2-yl)-N-((3R)-piperidin-3-yl)-4-(3H-[1,2,3]triazolo[4,5-b]pyridin-3-yl)benzamide hydrochloride
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 470.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 469.1184637 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 469.1184637 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 617 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
