COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 586.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 586.30026431 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 586.30026431 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 159 Ų |
| Heavy Atom Count | 42 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1010 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
KZR-616 is under investigation in clinical trial NCT04033926 (A Phase 2 Study of KZR-616 to Evaluate Safety and Efficacy in Patients With Active Polymyositis or Dermatomyositis).
