162007-07-0
Product Name:
L-Norvaline,N-[(1,1-diMethylethoxy)carbonyl]-5-hydroxy-, Methyl ester
Formula:
C11H21NO5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 247.14197277 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.14197277 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 259 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
