1601075-87-9
Product Name:
Propane, 1-chloro-3-iodo-2-methyl-2-(1-methylethoxy)-
Formula:
C7H14ClIO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 276.54 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 275.97779 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 275.97779 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 97.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
