COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 181.13 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 181.05039486 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 181.05039486 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 193 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glufosinate-P is a 2-amino-4-[hydroxy(methyl)phosphoryl]butanoic acid that has S configuration at position 2. A glutamine synthetase inhibitor, it is used (generally as the corresponding ammonium or sodium salts, known as glufosinate-P-ammonium and glufosinate-P-sodium, respectively) as a herbicide to control annual weeds and grasses. It has a role as a herbicide, an EC 6.3.1.2 (glutamate--ammonia ligase) inhibitor and an agrochemical. It is an enantiomer of a (2R)-glufosinate. It is a tautomer of a glufosinate-P zwitterion.
