COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 152.92210 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 152.92210 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.92210 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 1 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 0 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Samarium 153 has been used in trials studying the supportive care of Pain, Lung Cancer, Breast Cancer, Prostate Cancer, and Metastatic Cancer.
