COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 384.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 384.128560 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 384.128560 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 508 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
PMPBB3 F-18 is under investigation in clinical trial NCT04305210 (Alzheimer's Disease: Clinical Investigation and Neuroimage Studies Including 18F-PM-PBB3 and 18f-florbetapir (AV-45) PET Examination).
