1553112-45-0
Product Name:
{2,2-Dimethyl-3-[(2-methyloxolan-3-yl)amino]propyl}dimethylamine
Formula:
C12H26N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 214.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 214.204513457 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.204513457 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 24.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 192 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
