COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 281.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 281.152812238 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 281.152812238 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 390 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Mirtazapine-N-oxide is an organonitrogen heterocyclic compound and an organic heterobicyclic compound.
RELATED SUPPLIERS
GLP Pharma Standards
3Y
product:Mirtazapine EP Impurity A/ Mirtazapine USP Related Compound B 155172-12-6 NLT 95%
