1548686-57-2
Product Name:
Hydrazinecarbothioamide, 2-[(4-ethoxyphenyl)methylene]-, (2E)-
Formula:
C10H13N3OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 223.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 223.07793322 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 223.07793322 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 225 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
