1545284-92-1
Product Name:
N-(3-Chloro-4-methylphenyl)-2-methyloxolan-3-amine
Formula:
C12H16ClNO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 225.71 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 225.0920418 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 225.0920418 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 21.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 212 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
