154467-16-0
Product Name:
N-(2-Aminoethyl)morpholine-4-carboxamide oxalate
Formula:
C9H17N3O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.25 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 263.11173527 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.11173527 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 142 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 217 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
