1544281-18-6
Product Name:
Hexitol, 1-amino-3,6-anhydro-1,4,5-trideoxy-2-O-methyl-
Formula:
C7H15NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 145.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 145.110278721 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 145.110278721 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 97.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
