15423-57-1
Product Name:
germacreneB,1,5-dimethyl-8-(1-methylethylidene)-1,5-cyclodecadiene
Formula:
C15H24
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1554 1534 1528 1528 1554 1554 1555 1540 1539 1544 1540 1544 1544 1547 1558 1528 1539 1544 1548 1509 1554 1582 1560 1557 1544 1540 1556 1544 1554 1543 1546 1552 1555 1540 1550 1552 1556 1555 1572 1533 1533 1550 1561 1553 1540 1544 1550 1555 1541 1555 1567 1532 1554 1554 1563 1531 1552 1553 1547 1557 1532 1550 1531 1544 1543 1549 1539 1550 1546 1553 1540 1527 1552 1560 1571 1547 1518 1555 1533 1555 1554 1563 1557 1562 1555 1533 1557 1558 1536 1508 1511 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 204.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 204.187800766 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 204.187800766 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 296 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(1E,4E)-germacrene B is a germacrene B.
