1536954-37-6
Product Name:
Benzene, 4-chloro-2-(cyclopentyloxy)-1-nitro-
Formula:
C11H12ClNO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 241.67 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 241.0505709 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.0505709 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 250 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
