COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 658.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 658.27513645 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 658.27513645 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1070 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
RU 58668 is a 17beta-hydroxy steroid that is 17beta-estradiol in the the hydrogen at the 11beta position has been replaced by a p-({5-[(4,4,5,5,5-pentafluoropentyl)sulfonyl]pentyl}oxy)phenyl group. RU 58668 is a pure anti-estrogen that downregulates estrogen receptor expression (IC50 = 0.04 nM). It has a role as an antineoplastic agent, an anti-estrogen and an estrogen receptor antagonist. It is a 17beta-hydroxy steroid, a 3-hydroxy steroid, a sulfone, an organofluorine compound and an aromatic ether.
