SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 ![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral H311:Acute toxicity,dermal H317:Sensitisation, Skin H331:Acute toxicity,inhalation H334:Sensitisation, respiratory |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P284:Wear respiratory protection. P405:Store locked up. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 472.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 470.986898 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 470.986898 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 106 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


