1485206-94-7
Product Name:
Furan, 3-(bromomethyl)tetrahydro-3-(2-methoxyethyl)-
Formula:
C8H15BrO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 223.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 222.02554 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 222.02554 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 119 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
