146644-70-4
Product Name:
Butanedioic acid, 1-(2,3-dihydroxypropyl) 4-methyl ester
Formula:
C8H14O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 206.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 206.07903816 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.07903816 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 190 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
