146474-84-2
Product Name:
RAC-3-HEXADECANAMIDO-2-METHOXY-1-(2-BROMOETHOXYPHOSPHORYL)PROPANOL
Formula:
C22H45BrNO6P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 530.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 23 |
| Exact Mass | 529.21679 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 529.21679 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 469 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
