145774-33-0
Product Name:
C8 DIHYDROCERAMIDE
Formula:
C26H53NO3
Synonyms:
D -erythro-N-Octanoyldihydrosphingosine
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 427.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 23 |
| Exact Mass | 427.40254455 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 427.40254455 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 362 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N-octanoyldihydrosphingosine is a dihydroceramide in which the N-acyl group is specified as octanoyl. It is functionally related to an octanoic acid.
