145628-73-5
Product Name:
3,3-DIMETHYL-11-(2-THIENYL)-2,3,4,5,10,11-HEXAHYDRO-1H-DIBENZO[B,E][1,4]DIAZEPIN-1-ONE
Formula:
C19H20N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 324.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 324.12963444 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 324.12963444 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 528 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
