14552-49-9
Product Name:
dihydrogen bis[L-aspartato(2-)-N,O1,O4]ferrate(2-)
Formula:
C8H10FeN2O8.2H
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 320.03 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 319.994301 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.994301 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 213 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 122 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
