145233-01-8
Product Name:
dimethyl-[2-[(E)-3-phenylprop-2-enoyl]oxyethyl]azanium chloride
Formula:
C13H18ClNO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 255.74 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 255.1026065 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 255.1026065 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 230 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
