1449685-96-4
Product Name:
DDR1-IN-1
Formula:
C30H31F3N4O3
Synonyms:
4-((4-Ethylpiperazin-1-yl)methyl)-N-(4-methyl-3-(2-oxoindolin-5-yloxy)phenyl)-3-(trifluoromethyl)benzamide;N-[3-[(2,3-Dihydro-2-oxo-1H-indol-5-yl)oxy]-4-methylphenyl]-4-[(4-ethyl-1-piperazinyl)methyl]-3-(trifluoromethyl)benzamide
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 552.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 552.23482535 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 552.23482535 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 881 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
DDR1-IN-1 is a secondary carboxamide resulting from the formal condensation of the carboxy group of 4-[(4-ethylpiperazin-1-yl)methyl]-3-(trifluoromethyl)benzoic acid with the amino group of 5-(5-amino-2-methylphenoxy)-1,3-dihydro-2H-indol-2-one. It is a potent inhibitor of discoidin domain receptor tyrosine kinase 1 and 2 (DDR1/2) with IC50 = 105 nM and 413 nM, respectively. It has a role as an EC 2.7.10.1 (receptor protein-tyrosine kinase) inhibitor. It is a N-alkylpiperazine, a member of benzamides, a member of (trifluoromethyl)benzenes, a secondary carboxamide, an aromatic ether and a member of oxindoles.
