1449413-32-4
Product Name:
7-bromo-4-methoxy-1H-pyrrolo[2,3-c]pyridinehydrochloride
Formula:
C8H8BrClN2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.52 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 261.95085 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 261.95085 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 167 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
