CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | White or grey odorless solid, insoluble in water, soluble in acid; [Hawley] |
|---|---|
| Color/Form | Precipitates as a white solid |
| Melting Point | MP: Decomposes |
| Solubility | 0.0067 G SOL IN 1 LITER OF WATER @ 25 °C; SOL IN CARBONIC ACID SOLUTION |
| Density | 3.9 g/cu cm |
| Other Experimental Properties | Amorphous; soluble in acid /Monohydrate/ |
| Chemical Classes | Metals -> Metals, Inorganic Compounds |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 115.85 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 115.919679 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 115.919679 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 18.8 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ferrous carbonate is a carbonate salt in which the counter-ion is iron in the +2 oxidation state. It is a carbonate salt, a one-carbon compound, an iron molecular entity and a carbonate mineral.
