144557-05-1
Product Name:
Hexadecanoic acid, 16-(2,2,2-trifluoroethoxy)-
Formula:
C18H33F3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Exact Mass | 354.23817940 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.23817940 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 294 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
