143945-72-6
Product Name:
5-(2-Bromophenyl)-1-(triphenylmethyl)-1H-tetrazole
Formula:
C26H19BrN4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 467.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 466.07931 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 466.07931 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 508 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
