COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1210.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 18 |
| Rotatable Bond Count | 27 |
| Exact Mass | 1209.48411915 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1209.48411915 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 325 Ų |
| Heavy Atom Count | 87 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2600 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Vadastuximab Talirine has been used in trials studying the treatment of Acute myeloid leukemia, Myelodysplastic Syndrome, Acute Myelogenous Leukemia, and Acute Promyelocytic Leukemia.
