1432057-38-9
Product Name:
N-{2-[(8S)-1H,2H,6H,7H,8H-indeno[5,4-b]furan-8-yl]ethyl}(3,3,3-2H?)propanamide
Formula:
C16H18D3NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 262.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 262.176059150 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.176059150 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 331 |
| Isotope Atom Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
