1431533-89-9
Product Name:
Benzoic acid, 4-(cyclopropylmethoxy)-3-fluoro-5-methoxy-
Formula:
C12H13FO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 240.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 240.07978705 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 240.07978705 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 280 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
