14305-32-9
Product Name:
N-DECANOYLGLYCINE
Formula:
C12H23NO3
Synonyms:
N-(1-Oxodecyl)glycine;2-(Decanoylamino)acetic acid;Decanoylglycine
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 229.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 229.16779360 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 229.16779360 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 204 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N-decanoylglycine is an N-acylglycine with an acyl group that is decanoyl. It has a role as a metabolite. It is a N-acylglycine, a fatty amide and a secondary carboxamide. It is functionally related to a decanoic acid. It is a conjugate acid of a N-decanoylglycinate.
