142056-94-8
Product Name:
Methyl-3-trifluormethyl-cyclohexan-1-carboxylat
Formula:
C9H13F3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 210.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 210.08676414 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.08676414 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 213 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
