1403330-20-0
Product Name:
Benzenemethanol, 4-bromo-3-methoxy-α,α-dimethyl-
Formula:
C10H13BrO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 245.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 244.00989 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 244.00989 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 170 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
