CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Color/Form | White powder |
|---|---|
| Odor | Odorless |
| Solubility | Soluble in water |
| Optical Rotation | Specific opitcal rotation: -57 deg at 20 °C/D |
| pH | pH = approx 6.0 for a 10% aqueous solution |
| Refractive Index | Index of refraction: 1.344 at 20 °C/D, 10% aqueous solution |
| Other Experimental Properties | Slightly hygroscopic |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1705.1 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 50 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 1703.6894156 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1703.6894156 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 824 Ų |
| Heavy Atom Count | 98 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 3290 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 21 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 11 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
A sulfated pentosyl polysaccharide with heparin-like properties.
