COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 770.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 19 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 770.26332923 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 770.26332923 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 293 Ų |
| Heavy Atom Count | 54 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1200 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 14 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
[(2R,3R,4R,5R,6R)-4-[(2S,3R,4R,5R,6S)-4,5-dihydroxy-6-methyl-3-[(2S,3R,4S,5S)-3,4,5-trihydroxyoxan-2-yl]oxyoxan-2-yl]oxy-6-[2-(3,4-dihydroxyphenyl)ethoxy]-5-hydroxy-2-(hydroxymethyl)oxan-3-yl] (E)-3-(4-hydroxy-3-methoxyphenyl)prop-2-enoate is a natural product found in Stachys byzantina, Leonurus glaucescens, and other organisms with data available.
