13973-44-9
Product Name:
trisodium hydrogen [(octylimino)bis(methylene)]bisphosphonate
Formula:
C10H22NNa3O6P2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 383.20 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 383.06154426 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 383.06154426 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 312 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
